کشور کانادا

تاریخچه پیدایش کانادا

تاریخ زندگی بشر در کانادا به نزدیک ۲۶ هزار سال پیش باز میگردد. بقایای زندگی انسان ها در سرزمین یوکان در شمال کانادا متعلق به ۲۶ هزار سال پیش توسط باستان شناسان یافت شده است. البته در مناطق جنوبی کانادا، بقایای یافت شده انسان به ۱۰ هزار سال گذشته باز می گردد.

نام کشور کانادا برگرفته از واژه کاناتا به معنی دهکده می باشد. برای اولین بار سال ۱۴۹۷ ، جان کابوت از اروپا قدم به سرزمین کانادا گذاشت. او در استان نیوفاندلند کنونی مستعمره بریتانیایی بنا کرد. پس از ۴۰ سال ژاک کارتیه فرانسوی نیز در دهانه رود سنت لارنس (نزدیکی شهر مونترال) مستعمره فرانسوی را بنا نهاد. اما بعد ها به مرور انگلیسی ها کنترل کانادا را از دست فرانسوی ها خارج کردند.

در روز اول جولای ۱۸۶۷ کشور کانادا رسما استقلال یافت. این کشور همچنان جزء کشور های مشترک المنافع بشمار می رود. همچنین تابع نظام مشروطه پادشاهی است و ملکه انگلیس را بعنوان ملکه خود می دانند. فرماندار کل، سمت تشریفاتی است که ارتباط نظام سیاسی حاکم بر کانادا با ملکه انگلیس را برقرار می کند.

چهره مردم کانادایی

کانادایی های اولیه،  شبیه سازی شده از DNA ساکنان اولیه کانادا

برای بزرگنمایی نقشه روی آن کلیک کنید

جغرافیای کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان بعد از روسیه است. کانادا به قدری وسیع است که شرق تا غرب آن ۶ منطقه زمانی مختلف دارد. فاصله مستقیم شرق تا غرب کانادا ۵۵۰۰ کیلومتر است. همسایه جنوبی کانادا ایالات متحده آمریکاست که طولانی ترین مرز را با کانادا دارد.

کانادا طولانی ترین خط ساحلی در بین کشور های جهان را به طول ۲۴۴ هزار کیلومتر دارد. به لحاظ تقسیمات کشوری، این کشور به ۱۰ استان و ۳ سرزمین تقسیم می گردد. به ترتیب استانهای کانادا از شرق به غرب : نیوفاندلند و لابرادور ، نواسکوشیا ، جزیره پرنس ادوارد، نیوبرانزویک ، کبک ، اونتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا می باشند.

در ابتدای سال ۲۰۱۹ جمعیت کشور کانادا  ، ۳۷ میلیون نفر تخمین زده می شود که علیرغم اینکه کانادا دومین کشور بزرگ جهان است، چهارمین کشور یا تراکم کم جمعیت جهان نیز هست.

اغلب استانهای کانادا تابستانهای کوتاه و گرم و زمستانهای بلند و خیلی سرد را تجربه می کنند. البته استان بریتیش کلمبیا با تابستان معتدل تر و زمستان نه چندان سرد که گاها برف به ندرت در آن می بارد، از این قاعده مستثنی است.

 

اقتصاد کانادا

کانادا یکی از کشور های قدرتمند عضو گروه G8 است. تولید ناخاص داخلی کانادا در سال ۲۰۱۸ معادل   ۱۸۰۰ تریلیون دلار بوده است که دهمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می گردد. از آنجا که جمعیت کانادا فقط ۳۷ میلیون نفر است با چنین درآمدی می توان انتظار کیفیت بالایی در زندگی مردم داشت.

لذا تولید سرانه داخلی کانادا برابر ۵۱ هزار دلار به ازای هر نفر است. این رقم نوید یک زندگی خوب و با کیفیت را در کانادا می دهد. در کنار اقتصاد قدرتمند عوامل دیگر همچون کیفیت بهداشت عمومی، امنیت، و .. باعث شده چندین سال متوالی کانادا جزء بهترین کشور ها برای زندگی معرفی گردد.

کالاهای عمده صادراتی کانادا :

نفت، اتومبیل ، مواد معدنی ، کامپیوتر و ماشین آلات، سنگ و جواهرات قیمتی، چوب، تجهیزات برق ، تجهیزات هوا فضا و هواپیما، آلومینیوم و خمیر کاغذ و چوب و … هستند.

کالاهای عمده وارداتی به کانادا :

اتومبیل، ماشین آلات و کامپیوتر ، پلاستیک، محصولات پتروشیمی، فولاد، لوازم چوبی منزل، سنگ های قیمتی و زینتی

 

پول کانادا

اسکناس های کانادایی همه پلاستیکی و قابل شستشو هستند

ایرانیان کانادا

جمعیت ایرانیان کانادا طی چند سال اخیر با رشد بالایی مواجه بوده است. طوری که هر ۵ سال نزدیک به ۳۵% به جمعیت ایرانیان کانادا افزوده شده است. آمار های رسمی دولت کانادا جمعیت ایرانیان کانادا (متولدین ایران ولی ساکن کانادا ) را ۲۵۰ هزار نفر اعلام می کند. در صورتیکه آمار غیر رسمی فراتر از این اعداد است.

با این وجود از آنجا که ایرانیان کانادا اغلب با روش های نیروی کار متخصص و سرمایه گذاری به کانادا مهاجرت کرده اند، لذا مشاغل خوبی را بعد از چند سال اقامت توانسته اند کسب کنند. البته در شهر های بزرگتر مانند تورنتو و ونکوور بسیاری از ایرانیان با کارآفرینی در این شهرها کسب و کار وفق خود را راه اندازی کرده اند.

ایرانیان صاحب نام و موفق زیادی در کانادا زندگی می کنند، که به اختصار از انها نام می بریم :

  • امیر خدیر سیاستمدار، نماینده مجمع ملی کبک.
  • مجید جوهری، نماینده مجلس فدرال کانادا
  • علی احساسی، نماینده مجلس فدرال کانادا
  • رضا مریدی، نماینده مجلس استانی اونتاریو
  • حسن خسروشاهی، صاحب پیشین فیوچر شاپ
  • کریم حکیمی، صاحب فروشگاه‌های زنجیره‌ای حکیم اپتیکال
  • خانواده قرمزیان، از خانواده‌های ایرانیان یهودی‌تبار
  • مجید پیشیار بازرگان و مدیر عامل باشگاه فوتبال
  • جواد موفقیان میلیاردر ایرانی کانادایی

نسبت جمعیت ایرانی – کانادایی های مقیم در شهر های مختلف کانادا

تورنتو
۴۴%
ونکوور
۲۲%
مونترال
۱۰%
اتاوا
۵%
سایر شهرهای کانادا
۱۹%
امتیاز به نوشته
[تعداد: 3   میانگین: 4.7/5]